Quidditch Nedir?

J.K Rowling tarafından ortaya çıkarılan ve yedi Harry Potter serisi boyunca detaylandırılan bir spor olan, ilk kez 2005’te Vermont’ta Harry Potter’dan esinlenen bir grup öğrencinin kendi arasında eğlenmek için başlattığı quidditch, bugün dünya çapında 400’den fazla takımla oynanan ve gittikçe popülerleşen bir spor haline geldi. Beklenmeyen bir şekilde ilgi gören bu oyunun ilk dünya kupası 2007’de düzenlenmiş, 2010’da ise resmi olarak tanınan Uluslararası Quidditch Topluluğu (IQA) kurulmuştur. 2014’de Güney Carolina’da düzenlenen 7. Dünya Kupasına ise dünyanın dört bir yanından 96 takım katılmıştır. Spor bunun yanında milli takımlar bazında da Küresel Oyunlar adlı turnuvayı ilk defa 2014 yılında düzenlemiştir, Avrupa Oyunları ise 2015 yılı Temmuz ayı sonunda İtalya’nın Sarteano kentinde Avrupa milli takımları bazında düzenlenecek ilk turnuva olup, Türkiye de bu turnuvada yer alacaktır.
Şu anda hali hazırda Türkiye’nin Ankara’da 10 (ODTÜ Hippogriffs A ve B, METU Ponicorns, METU Minicorns, Bilkent Foxes, Hacettepe Phoenix, Shades Quidditch, Gazi Black Bears ve METU Unicorns), İstanbul’da 6 (BOUN Centaurs A ve B, İTÜ Honeybees, İTÜ Bumblebees, ITU Zombees, Işık Death Eaters) ve Bursa’da 1 (Uludağ Aragog’s) takımı vardır. Bunun yanında sporun Türkiye’ye gelmesinde ve yayılmasında öncü olanlar olarak ODTÜ Quidditch Topluluğu bünyesinde, sporun Türkiye’deki resmi kurumu olan Quidditch Derneği ile ortaklaşa olarak Koç Üniversitesi, Gebze İleri teknoloji Enstitüsü, Dokuz Eylül Üniversitesi gibi okullar başta olmak üzere diğer üniversiteler ve çeşitli liselerde kurulması için yardımcı olmaya çalışmaktayız. Detaylı bilgi için aşağıdaki linkleri takip edebilirsiniz:

logoUluslararası Quidditch Federasyonu Resmi Sayfası

 

Quidditch Derneği Resmi Web Sitesi

rulebook9

Quidditch Kural Kitabı

 

Nasıl Oynanır?

Bir futbol sahasının yarısı kadar büyüklükte olan oval bir sahada, her iki takıma ait farklı yüksekliklerde ve aynı çapta üçer çember ile toplamda 5 topla oynanır. Oyuncular oyun boyunca süpürgelerinden inemezler, süpürgeler bacaklarının arasından çıkamaz yahut yere düşemez; böyle bir durum olduğunda süpürgelerinden düşmüş sayılırlar, tekrar oyuna dahil olmak için kendi çemberlerinden birine dokunmalı ve tekrar süpürgelerine binmelidirler. Her iki takımda da 3’ü kovalayıcı, 1’i tutucu, 2’si vurucu ve 1’i arayıcı olmak üzere toplam yedişer oyuncu ile 14 kişiye kadar yedek oyuncu hakkı vardır. Oyun boyunca aktif olarak oynayan oyunculardan en fazla dördü kendini takımın kalanıyla aynı cinsel kimlikte tanımlayabilir, böylelikle yalnızca sporda cinsiyet ayrımcılığının değil, cinsiyette ayrımcılığın da önüne geçmek hedeflenmektedir. Sporun oynanışı ile ilgili daha detaylı bilgiler için aşağıdaki videoları izleyebilirsiniz.

 

METU Unicorns – Norwegian Ridgebacks INTERGALAKTIK CUP Karşılaşması

Türkiye Quidditch Kupası 2016:

En Çok Merak Edilenler?

 • Quidditch Nasıl Oynanır?

  Bir futbol sahasının yarısı kadar büyüklükte olan oval bir sahada, her iki takıma ait farklı yüksekliklerde ve aynı çapta üçer çember ile toplamda 5 topla oynanır. Oyuncular oyun boyunca süpürgelerinden inemezler, süpürgeler bacaklarının arasından çıkamaz yahut yere düşemez; böyle bir durum olduğunda süpürgelerinden düşmüş sayılırlar, tekrar oyuna dahil olmak için kendi çemberlerinden birine dokunmalı ve tekrar süpürgelerine binmelidirler. Her iki takımda da 3’ü kovalayıcı, 1’i tutucu, 2’si vurucu ve 1’i arayıcı olmak üzere toplam yedişer oyuncu ile 14 kişiye kadar yedek oyuncu hakkı vardır. Oyun boyunca aktif olarak oynayan oyunculardan en fazla dördü kendini takımın kalanıyla aynı cinsel kimlikte tanımlayabilir, böylelikle yalnızca sporda cinsiyet ayrımcılığının değil, cinsiyette ayrımcılığın da önüne geçmek hedeflenmektedir.

 • Gerçekten uçuyor musunuz?

  Son yıllarda bu soru sıkça gündeme gelse de henüz uçmuyoruz ancak Faykurt gibi bazı oyuncuların herkesten gizli uçarak antrenman yaptığı rivayetler arasında. İleride nelerin olacağını kim bilebilir ki?

 • Peki ya Snitch'i Nasıl Yapıyorsunuz?

  Muggle Quidditch'te snitch yerine snitch koşucuları vardır. Bu koşucular sarı renk şort ve t-shirt giyerek arkalarına bir adet çorabın içine konulmuş tenis topu bağlarlar. 17.dakikadan sonra sahaya girerek iki takımında arayıcılarının snitch'i almasını engellemeye çalışır.

 • Dünya'da yaklaşık kaç oyuncu vardır?

  Geçen senenin verilerine göre Amerika'da 8.000 Avrupa'da 4.000 ve Dünya'nın geri kalanında 2.000 i aşkın Quidditch oyuncusu bulunmaktadır ancak gelişmekte olan bu spor dalı bünyesine her sene yeni oyuncular katmaktadır.

 • Türkiye ligi var mı?

  METU Unicorns ve Minicorns'un da içinde bulunduğu 8 takımlık bir Türkiye liginin yanı sıra Ponicorns'u da içinde bulunduran 2016 yılında kurulan yeni takımlar için başlatılan 6 takımlık bir de mini-ligi vardır.

 • Resmi bir spor mu?

  Yasal olarak Dünya'da resmi spor olarak henüz kabul edilmese de bazı ülkelerde gelişmekte olan spor dalları arasına alınmıştır.

 • Herkes oynayabilir mi?

  Kendini unicorn hisseden herkes antrenmanlarımıza gelip bir quidditch oyuncusu olmanın tadını çıkarabilir.

 • Kendi takımımı nasıl kurabilirim?

  Unicorns Quidditch websitesinden yada sosyal medya platformlarından bize ulaşarak yada Türkiye Quidditch Derneği'nin sayfalarından spor hakkında bilgi alabilir yeni takım kurmak için gereken evraklara ulaşabilirsiniz.