What is Quidditch?

logoInternational Quidditch Association

rulebook9

Quidditch Rulebook 

How to Play?

INTERGALAKTIK CUP

TURKISH QUIDDITCH CUP

En Çok Merak Edilenler?

 • Quidditch Nasıl Oynanır?

  Bir futbol sahasının yarısı kadar büyüklükte olan oval bir sahada, her iki takıma ait farklı yüksekliklerde ve aynı çapta üçer çember ile toplamda 5 topla oynanır. Oyuncular oyun boyunca süpürgelerinden inemezler, süpürgeler bacaklarının arasından çıkamaz yahut yere düşemez; böyle bir durum olduğunda süpürgelerinden düşmüş sayılırlar, tekrar oyuna dahil olmak için kendi çemberlerinden birine dokunmalı ve tekrar süpürgelerine binmelidirler. Her iki takımda da 3’ü kovalayıcı, 1’i tutucu, 2’si vurucu ve 1’i arayıcı olmak üzere toplam yedişer oyuncu ile 14 kişiye kadar yedek oyuncu hakkı vardır. Oyun boyunca aktif olarak oynayan oyunculardan en fazla dördü kendini takımın kalanıyla aynı cinsel kimlikte tanımlayabilir, böylelikle yalnızca sporda cinsiyet ayrımcılığının değil, cinsiyette ayrımcılığın da önüne geçmek hedeflenmektedir.

 • Gerçekten uçuyor musunuz?

  Son yıllarda bu soru sıkça gündeme gelse de henüz uçmuyoruz ancak Faykurt gibi bazı oyuncuların herkesten gizli uçarak antrenman yaptığı rivayetler arasında. İleride nelerin olacağını kim bilebilir ki?

 • Peki ya Snitch'i Nasıl Yapıyorsunuz?

  Muggle Quidditch'te snitch yerine snitch koşucuları vardır. Bu koşucular sarı renk şort ve t-shirt giyerek arkalarına bir adet çorabın içine konulmuş tenis topu bağlarlar. 17.dakikadan sonra sahaya girerek iki takımında arayıcılarının snitch'i almasını engellemeye çalışır.

 • Dünya'da yaklaşık kaç oyuncu vardır?

  Geçen senenin verilerine göre Amerika'da 8.000 Avrupa'da 4.000 ve Dünya'nın geri kalanında 2.000 i aşkın Quidditch oyuncusu bulunmaktadır ancak gelişmekte olan bu spor dalı bünyesine her sene yeni oyuncular katmaktadır.

 • Türkiye ligi var mı?

  METU Unicorns ve Minicorns'un da içinde bulunduğu 8 takımlık bir Türkiye liginin yanı sıra Ponicorns'u da içinde bulunduran 2016 yılında kurulan yeni takımlar için başlatılan 6 takımlık bir de mini-ligi vardır.

 • Resmi bir spor mu?

  Yasal olarak Dünya'da resmi spor olarak henüz kabul edilmese de bazı ülkelerde gelişmekte olan spor dalları arasına alınmıştır.

 • Herkes oynayabilir mi?

  Kendini unicorn hisseden herkes antrenmanlarımıza gelip bir quidditch oyuncusu olmanın tadını çıkarabilir.

 • Kendi takımımı nasıl kurabilirim?

  Unicorns Quidditch websitesinden yada sosyal medya platformlarından bize ulaşarak yada Türkiye Quidditch Derneği'nin sayfalarından spor hakkında bilgi alabilir yeni takım kurmak için gereken evraklara ulaşabilirsiniz.